ترمیم پرده گوش

پرده گوش غشای بسیار ظریف و نازک است ، که گوش میانی و گوش بیرونی را از یکدیگر جدا می کند. پرده گوش ، امواج صوتی را که از طریق گوش بیرونی وارد می شوند ، دریافت کرده و با تولید ارتعاشات آن ها را به استخوانچه گوش میانی منتقل می کند. عوامل بسیاری می توانند بر روی این عضو تاثیرات منفی بگذارند که دچار پارگی شود. در پی پارگی پرده گوش ،ممکن است از میزان شنوایی افراد کاسته شود ، که لازم است تا تکنیک های درمانی جهت ترمیم پرده گوش نیز انجام شود. به منظور آشنایی بیشتر با این عارضه بهتر است تا انتهای مقاله بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در زاهدان دکتر محسن رشیدی با ما همراه باشید.

ترمیم پرده گوش - دکتر محسن رشیدی زاهدان

علت پاره شدن پرده گوش چیست؟

همانطورکه اشاره کردیم ، عوامل متعددی در بروز این عارضه نقش خواهند داشت که در ادامه با شایع ترین آن ها آشنا خواهیم شد.

عفونت گوش میانی: در صورت ابتلای افراد به عفونت گوش ، مایعی در گوش میانی تجمع پیدا می کند که ممکن است فشاری که از این مایع به پرده گوش وارد می شود سبب آسیب دیدگی آن شود.

ضربه شدید: گاهی اوقات ممکن است به صورت ناگهانی جسمی سخت با گوش شما بر خورد کند ، در نتیجه ضربه های شدید و شکستن جمجمه می تواند سبب ایجاد تغییرات در ساختار گوش میانی شود و لازم باشد شما برای درمان و بهبود آن برای ترمیم پرده گوش به متخصص گوش و حلق و بینی در زاهدان دکتر رشیدی مراجعه کنید.

صدا های بسیار بلند: یک موج صوتی بسیار قوی ، صداهایی ناگهانی و بسیار بلند همانند انفجار بمب می تواند به پرده گوش آسیب وارد کند .

باروتروما: ممکن است در برخی مواقع ، فشار محیط با فشار هوای موجود در حفره های خالی بدن انسان ها تفاوت بسیار زیادی داشته باشد که سبب اسیب فیزیکی خواهد شد ، که به آن باروترومای فشاری نیز گفته می شود. در نتیجه یکی از بخش های بدن که در برابر این فشار ممکن است آسیب ببیند پرده گوش است.

✔ نکته: لازم به ذکر است که باروتروما در مواقعی همچون غواصی یا سفر های هوایی می تواند برای شما نیز رخ دهد.

در صورت ابتلا به عارضه پارگی پرده گوش چه علائمی خواهید داشت؟

درد: اولین نشانه ای که با پارگی پرده گوش با آن مواجه می شوید ، درد است. این درد ممکن است به نسبت آسیب دیدگی و پارگی ایجاد شده در برخی افراد با شدت بسیار زیاد باشد و در برخی دیگر شدت آن کم باشد. این درد و شدت ناشی از آن ممکن است در طول روز تغییر کند ، اما در صورت شدت یافتن بدون کاهش لازم است جهت ترمیم پرده گوش به پزشک مراجعه شود.

ترشحات: علاوه بر درد خروج برخی ترشحات نیز از دیگر علائم پارگی پرده گوش می باشد ، به خصوص اگر این آسیب دیدگی ناشی از عفونت گوش میانی باشد. بهتر است بدانید که در صورت مواجه با ترشحات زرد رنگ یا خونی ، ممکن است پرده گوش شما نیز سوراخ شده باشد.

کاهش شنوایی: بروز اختلالات شنوایی از جمله مواردی است که عده بسیار زیادی از افراد در مواقع پارگی پرده گوش به آن مبتلا می شوند. در صورتی که میزان آسیب دیدگی زیاد باشد ، بخش بسیار زیادی از شنوایی گوش نیز از دست می رود ، اما در صورتی که آسیب دیدگی به صورت یک سوراخ کوچک باشد تنها ممکن است برخی صدا ها به طور واضح شنیده نشوند.

سرگیجه و حالت تهوع: در میان انواع نشانه های پارگی پرده گوش ، سرگیجه و حالت تهوع نیز ممکن است بروز پیدا کند که در پر ترمیم پرده گوش بهبود خواهد یافت.

تب: همانطور که متوجه شده اید ممکن است این عارضه به علت عفونت گوش به وجود آید ، در نتیجه بدن به هنگام نشان دادن واکنش ، سبب بالا رفتن دمای بدن افراد خواهد شد.

✔ نکته: البته از دیگر علائم این عارضه می توان به خارش گوش ، احساس صدا هایی همانند خش خش ، زنگ زدن گوش و غیره اشاره کرد.

ترمیم پرده گوش - دکتر محسن رشیدی زاهدان

چگونه می توان جهت درمان و ترمیم پرده گوش اقدام کرد؟

در ابتدا باید بدانید که عرضه پارگی پرده گوش ممکن است بدون نیاز به هیچ گونه اقدام درمانی تنها با گذشت 6 الی  8 هفته به مرور بهبود پبدا کند.  البته لازم است تا در این بازه افراد از قرار گرفتن در محیط هایی همچون استخر و فعالیت هایی که سبب وارد شدن آب به گوش آن ها می شود خودداری کنند و از وارد کردن هر وسیله ای همانند گوش پاک کن بپرهیزند. اما در مواقعی که ترمیم پارگی پرده گوش خود به خود رخ ندهد ، متخصص گوش و حلق و بینی خوب دکتر محسن رشیدی بعد از انجام بررسی های لازم و کسب اطمینان از شدت این آسیب دیگی جهت بهبود عفونت و پارگی پرده گوش ، آنتی بیوتیک برای بیمار تجویز خواهد کرد. اما اگر این اسیب دیدگی به حدی باشد که امکان ترمیم خود به خودی در آن وجود نداشته باشد ، لازم است تا جراحی ترمیم پرده گوش یا تمپانوپلاستی در زاهدان انجام شود.

تمپانوپلاستی و انواع آن

همانطور که اشاره کردیم ، در صورتی که پارگی پرده گوش به مرور و خود به خود بهبود پیدا نکند ، پزشک از پروسه جراحی جهت ترمیم پرده گوش به کار خواهد گرفت که در ادامه به آن ها می پردازیم.

بهتر است بدانید که این جراحی با استفاده از تکنیک های متنوعی با توجه به نوع آسیب و سن بیمار نیز از جانب پزشک انتخاب خواهد شد.

تمپانوپلاستی وصله ای

یکی از ساده ترین تکنیک های جراحی ترمیم پرده گوش تمپانوپلاستی وصله ای است ، در واقع زمانی پزشک از این پروسه بکار می گیرد که سوراخ های ایجاد شده در پرده گوش نسبتا کوچک باشند. این نوع جراحی را می توان در بزرگسالان به صورت سرپایی انجام داد ، در صورتی که انجام آن در کودکان نیازمند بی حسی موضعی می باشد.

برای آغاز این فرایند متخصص گوش و حلق و بینی ، خوب و باتجربه دکتر محسن رشیدی ، سوراخ ایجاد شده را با استفاده از موادی همانند کاغذ ، ژلاتین یا چربی می پوشاند تا به مرور زمان با ترمیم بافت از بین رفته عارضه پارگی پرده گوش بهبود یابد.

تمپانوپلاستی گرافت میانی

برای انجام این نوع جراحی لازم است افراد تحت بیهوشی عمومی قرار گیرند. این پروسه جراحی با بکارگیری از دو روش انجام خواهد شد ، در روش نخست عمل با استفاده از کانال گوش انجام شده و در روش دوم یک برش کوچک در پشت گوش ایجاد می شود. جراح این برش ها در کانال گوش ایجاد می کند ، و باقیمانده پرده گوش را بالا می برد. در سپس با استفاده از یک گرافت بافتی ممکن است از عضله یا غضروف گوش گرفته شده باشد ، زیر پرده گوش قرار داده شود. در انتها پس از ترمیم پرده گوش جراح کانال گوش را با استفاده از یک پنبه و گاز استریل پر می کند تا گرافت ها در محل جدید خود ثابت باقی بمانند.

تمپانوپلاستی جانبی

در مواقعی که پارگی پرده گوش بسیار زیاد باشد ، جراح از جراحی تمپانوپلاستی جانبی بکار خواهد گرفت.  این پروسه طی عمل بیهوشی انجام خواهد شد. در این مواقع جراح برش ها را در پشت گوش ایجاد می کند و کانال گوش را گشاد می کند. سپس پرده گوش آسیب دیده را خارج کرده و کانال گوش را نیز گشاد تر می کند. در انتها با استفاده از یک گرافت که از بدن خود بیمار گرفته می شود یک پرده گوش جدید ایجاد می کند.

اقدامات مراقبتی بعد از جراحی پرده گوش

بعد از ترمیم پرده گوش ، به طور معمول از ابزار هایی همچون پنبه و گاز استریل استفاده می شود ، لازم است بیمار به مدت یک هفته از این ابزار ها به خوبی محافظت کند. احساس درد در این مواقع شایع است برای تسکین درد ناشی از جراحی گوش می توانید از دارو های مسکن که از جانب بهترین متخصص گوش و حلق و بینی دکتر رشیدی دز زاهدان توصیه شده است ، استفاده کنید. توصیه می شود افراد به مدت دو هفته به خوبی استراحت کنند و بعد از گذشت این بازه زمانی فعالیت های گذشته خود را اغاز کنند.

0 0 رای ها
امتیازدهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Scroll to Top