فواید و نحوه انجام ماساژ بینی بعد از جراحی

ماساژ بینی بعد از جراحی برای چیست ؟ گفته می شود ماساژ بینی و استفاده از کمپرس یخ پس از جراحی بینی در زاهدان ، به کاهش تورم کمک می کند و دوره نقاهت شما را آسان تر می سازد. با این حال ، گفته های ضد و نقیضی در این خصوص وجود دارد ؛ ما در این مقاله از دکتر محسن رشیدی جراح بینی زاهدان ، مطالبی در مورد فواید و نحوه انجام ماساژ مخصوص بینی بعد از عمل آماده کرده ایم تا پایه های علمی این کار را بسنجیم و متدهای روز را به شما بیاموزیم.

 

ماساژ بینی بعد از جراحی + دکتر محسن رشیدی

 

فواید ماساژ بینی بعد از جراحی چیست؟

ماساژ بینی بعد از عمل ، معمولا توسط اکثر جراحان زیبایی توصیه می شود تا میزان تورم را کاهش دهد. با این حال ، این روش را همه پزشکان توصیه نمی کنند ؛ بنابراین بسیار مهم است که مطابق دستورالعمل جراح بینی خود عمل کنید.

انجام تکنیک های ماساژ مخصوص بینی بعد از جراحی ، به ویژه در دو هفته نخسین پس از جراحی می تواند به کاهش کلی تورم به خصوص در نوک بینی کمک کند. علاوه بر این ، انجام این متدها در ماساژ بینی بعد از جراحی به کاهش بافت اسکار نیز کمک می کند ، بهبودی را تسریع می بخشد و باعث افزایش جریان خون می شود. بیشتر بیماران پس از انجام ماساژ ، گزارش احساس راحتی و کاهش درد داشته اند.

نحوه انجام ماساژ مخصوص بینی بعد از عمل

توجه داشته باشید که قبل از انجام هرگونه ماساژ ، با بهترین جراح بینی زاهدان مشورت کنید. اگر وی توصیهبه انجام ماساژ بینی داشت ، طبق دستورالعمل های وی اقدام به این کار نمایید. هر پزشک بینی ممکن است روش بسیار متفاوتی برای این فرایند داشته باشد ؛ مثلا بعضی ماساژ بینی بعد از جراحی را به مدت دو دقیقه ، یک بار در صبح و یک بار در شب توصیه می کنند.

چند نکته ای که باید هنگام ماساژ بینی رعایت کنید :

 •  فشار زیادی به بینی تان وارد نکنید ؛ در صورت وارد کردن فشار بیش از حد  در ماساژ بینی بعد از جراحی ، ممکن است استخوان های بینی جابجا شوند و روی نتیجه عمل رینوپلاستی شما تاثیر منفی بگذارد.
 • ماساژ بینی نباید باعث ایجاد درد و ناراحتی شود. اگر چنین شد ، دست نگه دارید و این موضوع را با جراح خود در میان بگذارید.
 • ماساژ بینی را لازم است جلوی آینه انجام دهید.
 • در چند هفته اول از ایجاد فشار به نوک بینی خودداری کنید ؛ مگر این که دکتر بینی شما این کار را توصیه کرده باشد.

دکتر محسن رشیدی ، یکی از جراحان برجسته عمل بینی در شرق کشور می باشند و می توانند تمامی مشکلات شما را در حوزه رینوپلاستی ، بلفاروپلاستی ، بوتاکس و … رفع کنند. شما می توانید از راه های ارتباطی موجود در وب سایت استفاده نمایید.

روش های انجام ماساژ بعد از رینوپلاستی

همانطور که اشاره کردیم ، ماساژ و روش انجام آن باید توسط پزشک بینی شما گفته شود ؛ با این حال ، به طور معمل 3 راه برای انجام ماساژ بعد از جراحی بینی وجود دارد که آن ها را در پایین شرح داده ایم.

توجه داشته باشید که روش انجام ماساژ بینی های گوشتی و استخوانی متفاوت است ؛ همچنین روش انجام رینوپلاستی (باز ، بسته ، ترمیمی ) نیز می تواند روی روش ماساژ بینی بعد از جراحی ، تاثیر بگذارد.

1- ماساژ قسمت استخوانی بینی بعد از عمل

در این روش ، تمرکز باید بر قسمت استخوانی بینی و دیواره های جانبی باشد. برای انجام این کار با هدف تسکین تورم بینی ، مراحل زیر را دنبال کنید :

 1.  جلوی آینه بایستید و دو انگشت خود را دو طرف بینی تان قرار دهید.
 2.  سپس بسیار آرام انگشتان خود را با به سمت گونه ها و اطراف بینی هدایت کنید.

توجه : اگر هدف شما از ماساژ بینی ، کاهش تورم یک طرفه بینی است و یا به علت کجی جزئی تیغه بینی پس از عمل می باشد ، روش کار تفاوت می کند. شما نباید نوک و پشت بینی تان ( قسمتی که بینی به پیشانی می رسد ) را لمس کنید ؛ در عوض باید یک طرف بینی را با انگشت اشاره نگه دارید و بسیار ملایم ، قسمت متورم یا کج شده را فشار دهید ( ماساژ فشاری ).

 نحوه انجام ماساژ مخصوص بینی بعد از عمل - دکتر رشیدی

 

2- ماساژ پشت بینی ( برای بینی های قوز دار )

تمرکز در این نوع ماساژ بینی بعد از جراحی ، فرورفتگی بالای بینی است که “پشت بینی” نامیده می شود. پشت بینی ، دقیقا محلی می باشد که استخوان بینی به استخوان پیشانی وصل شده است و در بسیاری از افراد ، دارای قوز است.

برای انجام ماساژ پشت بینی بعد از جراحی مراحل زیر را دنبال کنید :

 1. رو به روی آینه بایستید و یک انگشت خود را نزدیک به نوک بینی قرار دهید.
 2. سپس از پایین شروع کرده و به آرامی بینی را به سمت بالا ماساژ دهید.
 3. قسمت هایی که برآمدگی بیشتری دارند را باید بیشتر ماساژ دهید.

همانطور که احتمالا متوجه شده اید ، این ماساژ در صاف شدن قوز پشت بینی پس از عمل ، کمک کننده است. این متد ماساژ معمولا برای رفع برآمدگی استخوان بینی پس از عمل توسط جراح بینی زاهدان توصیه می گردد.

3- ماساژ مخصوص نوک بینی بعد از عمل

در این روش از ماساژ بینی بعد از جراحی ، تمرکز شما باید روی ناحیه نوک بینی ، یعنی قسمت پایینی بینی که از غضروف تشکیل شده است ، باشد. برای انجام این ماساژ ، مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. جلوی آینه بایستید و دو انگشت تان را دو طرف نوک بینی تان قرار دهید.
 2. سپس به آرامی انگشتان خود را به سمت بیرون ببرید.

هدف ماساژ نوک بینی بعد از جراحی این است که التهاب پوست کاهش یابد و پوست مجددا به غضروف اتصال داده شود. معمولا این روش روی بینی های گوشتی که تیغه بزرگی دارند ، انجام می شود.

ماساژ بینی بعد از جراحی - دکتر محسن رشیدی

 

سوالات رایج در مورد ماساژ بینی بعد از جراحی 

 

فواید ماساژ مخصوص بینی بعد از عمل چیست ؟

در وهله اول ، ماساژ بینی بعد از جراحی باعث کاهش تورم می شود. این کار همچنین باعث افزایش گردش خون ، تسریع بهبودی ، کاهش احتمال لخته شدن خون ، کاهش بافت اسکار و جلوگیری از فیبروز پس از عمل زیبایی بینی می گردد.

چقدر بعد از عمل بینی باید ماساژ را شروع کنیم ؟

معمولا جراح بینی خوب در زاهدان پس از گذشت دو هفته از عمل ، به شما توصیه می کند ماساژ را شروع کنید تا تورم را کاهش دهید و سریع تر ریکاوری شوید.
 

چند بار در روز باید ماساژ بعد از عمل بینی را انجام داد ؟

تشخیص این موضوع به پزشک شما بستگی دارد و شما باید مطابق دستورالعمل ها پیش بروید. با این حال معمولا آن ها توصیه می کنند دوبار در روز ، یک بار در شب و یک بار در روز ماساژ بینی بعد از جراحی را انجام دهید.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Scroll to Top