فواید و نحوه انجام ماساژ مخصوص بینی بعد از عمل

ماساژ بینی بعد عمل برای چیست ؟ گفته می شود ماساژ بینی و استفاده از کمپرس یخ پس از جراحی، به کاهش تورم کمک می کند و دوره نقاهت شما را آسان تر می سازد. با این حال، گفته های ضد و نقیضی در این خصوص وجود دارد؛ ما در کلینیک دکتر رشیدی، برای شما مقاله ای در مورد فواید و نحوه انجام ماساژ مخصوص بینی بعد از عمل آماده کرده ایم تا پایه های علمی این کار را بسنجیم و متدهای روز را به شما بیاموزیم.

فواید ماساژ مخصوص بینی بعد از عمل چیست ؟

ماساژ بینی بعد از عمل، معمولا توسط اکثر جراحان زیبایی توصیه می شود تا میزان تورم را کاهش دهد. با این حال، این روش را همه پزشکان توصیه نمی کنند؛ بنابراین بسیار مهم است که مطابق دستورالعمل پزشک خود عمل کنید.

انجام تکنیک های ماساژ مخصوص بینی بعد از عمل ، به ویژه در دو هفته نخسین پس از جراحی می تواند به کاهش کلی تورم به خصوص در نوک بینی کمک کند. علاوه بر این، انجام این متدها به کاهش بافت اسکار نیز کمک می کند، بهبودی را تسریع می بخشد و باعث افزایش جریان خون می شود. بیشتر بیماران پس از انجام ماساژ، گزارش احساس راحتی و کاهش درد داشته اند.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد ماساژ بینی بعد از عمل بینی

نحوه انجام ماساژ مخصوص بینی بعد از عمل

توجه داشته باشید که قبل از انجام هرگونه ماساژ، با جراح خود مشورت کنید. اگر وی توصیه ماساژ بینی داشت، طبق دستورالعمل های وی اقدام به این کار کنید. هر جراح پلاستیک ممکن است روش بسیار متفاوتی داشته باشد؛ مثلا بعضی ماساژ مخصوص بینی بعد از عمل را به مدت دو دقیقه، یک بار در صبح و یک بار در شب توصیه می کنند.

چند نکته ای که باید هنگام ماساژ بینی رعایت کنید:

 •  فشار زیادی به بینی تان وارد نکنید؛ در صورت وارد کردن فشار بیش از حد، ممکن است استخوان های بینی جابجا شوند و روی نتیجه شما تاثیر منفی بگذارد.
 • ماساژ بینی تان نباید باعث ایجاد درد و ناراحتی شود. اگر چنین شد، دست نگه دارید و این موضوع را با جراح خود در میان بگذارید.
 • ماساژ بینی تان را جلوی آینه انجام دهید.
 • در چند هفته اول از اعمال فشار به نوک بینی خودداری کنید؛ مگر این که جراح شما این کار را توصیه کرده باشد.

دکتر محسن رشیدی، یکی از جراحان برجسته عمل بینی در شرق کشور می باشند و می توانند تمامی سوالات شما را در حوزه رینوپلاستی، بلفاروپلاستی، بوتاکس و … رفع کنند. شما می توانید از راه های ارتباطی زیر استفاده کنید:

روش های انجام ماساژ بعد از رینوپلاستی

همانطور که اشاره کردیم، ماساژ و روش انجام آن باید توسط پزشک شما گفته شود؛ با این حال، به طور معمل 3 راه برای انجام ماساژ مخصوص بعد از عمل بینی وجود دارد که آن ها را در پایین شرح داده ایم.

توجه داشته باشید که روش انجام ماساژ بینی های گوشتی و استخوانی متفاوت است؛ همچنین روش انجام رینوپلاستی (باز، بسته، ترمیمی) نیز می تواند روی روش آن تاثیر بگذارد.

1- ماساژ قسمت استخوانی بینی بعد از عمل

در این روش، تمرکز باید بر قسمت استخوانی بینی و دیواره های جانبی باشد. برای انجام این کار با هدف تسکین تورم بینی، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1.  جلوی آینه بایستید و دو انگشت تان را دو طرف بینی تان قرار دهید
 2. 2-  سپس بسیار آرام انگشتان تان با به سمت گونه ها و اطراف هدایت کنید.

توجه: اگر هدف شما از ماساژ، کاهش تورم یک طرفه بینی است و یا به علت کجی جزئی تیغه بینی پس از عمل می باشد، روش کار تفاوت می کند. شما نباید نوک و پشت بینی تان (قسمتی که بینی به پیشانی می رسد) را لمس کنید؛ در عوض باید یک طرف بینی را با انگشت اشاره نگه دارید و بسیار ملایم، قسمت متورم یا کج شده را فشار دهید (ماساژ فشاری).

 نحوه انجام ماساژ مخصوص بینی بعد از عمل

2- ماساژ پشت بینی (برای بینی های قوز دار)

تمرکز بینی در این نوع ماساژ، فرورفتگی بالای بینی است که “پشت بینی” نامیده می شود. پشت بینی، دقیقا محلی می باشد که استخوان بینی به استخوان پیشانی وصل شده است و در بسیاری از افراد، دارای قوز است.

برای انجام ماساژ پشت بینی مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. رو به روی آینه بایستید و یک انگشت تان را نزدیک به نوک بینی قرار دهید.
 2. سپس از پایین شروع کرده و به آرامی بینی را به سمت بالا ماساژ دهید.
 3. قسمت هایی که برآمدگی بیشتری دارند را باید بیشتر ماساژ دهید.

همانطور که احتمالا متوجه شده اید، این ماساژ در صاف شدن قوز پشت بینی پس از عمل، کمک کننده است. این متد ماساژ معمولا برای رفع برآمدگی استخوان بینی پس از عمل توسط پزشک توصیه می گردد.

3- نحوه انجام ماساژ مخصوص نوک بینی بعد از عمل

در این روش، تمرکز شما باید روی نوک بینی، یعنی قسمت پایینی بینی که از غضروف تشکیل شده است، باشد. برای انجام این ماساژ، مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. جلوی آینه بایستید و دو انگشت تان را دو طرف نوک بینی تان قرار دهید.
 2. سپس به آرامی انگشتان خود را به سمت بیرون ببرید.

هدف این ماساژ این است که التهاب پوست کاهش یابد و پوست مجددا به غضروف اتصال داده شود. معمولا این روش روی بینی های گوشتی که تیغه بزرگی دارند، صورت می گیرد.

فواید ماساژ مخصوص بینی بعد از عمل چیست

سوالات رایج

فواید ماساژ مخصوص بینی بعد از عمل چیست؟

در وهله اول، ماساژ بعد از عمل باعث کاهش تورم می شود. این کار همچنین باعث افزایش گردش خون، تسریع بهبودی، کاهش احتمال لخته شدن خون، کاهش بافت اسکار و جلوگیری از فیبروز می گردد.

چقدر بعد از عمل بینی باید ماساژ را شروع کنیم؟

معمولا جراح پس از گذشت دو هفته از عمل، به شما توصیه می کند ماساژ را شروع کنید تا تورم را کاهش دهید و سریع تر ریکاوری شوید.

چند بار در روز باید ماساژ بعد از عمل بینی را انجام داد؟

تشخیص این موضوع به جراح تان بستگی دارد و شما باید مطابق دستورالعمل ها پیش بروید. با این حال معمولا آن ها توصیه می کنند دوبار در روز، یک بار درشب و یک بار در روز این کار را انجام دهید.

0 0 رای ها
امتیازدهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Scroll to Top