توده های سر و گردن

ممکن است به طور ناگهانی دردی زود گذر را در گردن یا سر خود احساس کنید ، اما هیچگاه نسبت به آن شک نکنید ، در این مواقع ممکن است کیست ها و ناهنجاری های عروقی به علت عوامل مادر زادی و غیره توده های سر و گردن را ایجاد کنند ، این توده ها بر اثر عفونت بزرگ شده و توده هایی را تشکیل می دهند که قابل لمس هستند. البته بهتر است بدانید که این عارضه در اکثر مواقع خوش خیم بوده و به راحتی و با مراجعه به دکتر محسن رشیدی ، بهترین متخصص گوش و حلق و بینی در زاهدان و گذراندن یک دوره درمانی بهبود پیدا خواهید کرد.

 

تومورهای سر و گردن - دکتر محسن رشیدی

 

توده های سر و گردن

این عارضه به دو دسته خوش خیم و بدخیم تقسیم می شوند که به طور کلی در اطراف گوش ها ، بینی و حلق مشاهده می شوند. توده های نوع خوش خیم شامل توده های التهابی ، توده های مادرزادی و توده های چربی ( لیپوم ) و موارد دیگر هستند و توده های بدخیم شامل سرطان های مختلف در نواحی همچون لنفوم ، سرطان های تیروئید و غدد بزاغی و غیره می باشند. توده های سر و گردن ممکن است در هر سنی و در هر فردی شیوع پیدا کنند ، که نوع خوش خیم آن با دارو قابل کنترل و درمان است و نوع بد خیم آن نیازمند یک پروسه دارویی و حتی جراحی خواهد بود.

چه عواملی در ابتلای افراد به این دسته از توده ها نقش دارند ؟

از جمله مهم ترین فاکتورهایی که می تواند در ایجاد توده های سر و گردن نقش داشته باشد ، مصرف الکل و سیگار است. به طور کلی بهتر است بدانید که علت ابتلای بسیاری از افراد به توده های بدخیم ناشی از مصرف دخانیات و نوشیدنی های حاوی الکل می باشد. علاوه بر آن در صورتی که افراد به این عارضه مبتلا باشند ، مصرف ان ها می تواند در شدت آن تاثیر بگذارد. از دیگر مواردی که در ابتلای افراد به این توده ها نقش دارند می توان به ابتلای افراد به ویروس پاپیلوما اشاره کرد ، همچنین عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ، مصرف بسیار زیاد از مواد غذایی فرآوری شده و پر نمک در دوران کودکی و قرار گرفتن در مدت زمان های طولانی در معرض گرد چوب و پر تو های مضر و خطرناک ، ابتلا به عفونت ها و ویروس ها و غیره در ابتلای افراد نقش خواهند داشت.

علائم ناشی از توده های سر و گردن چیست ؟

 1. تغییر صدا : اکثر توده های سر و گردن سرطانی ، با تغییر صدا همراه هستند ، نگران نباشید تمامی تغییرات ایجاد شده در صدا ها نگران کننده نمی باشند. توجه داشته باشید که در صورت ادامه دار شدن این تغییرات بیش از دو هفته لازم است افراد در اولین فرصت به دکتر گوش و حلق و بینی خوب در زاهدان ، مراجعه کنند.
 2. غده دهانی : گاهی اوقات ممکن است این ناهنجاری با ایجاد زخم و تورم همراه باشد ، البته با وجود زخم و تورم ممکن است افراد هیچ گونه درد و خونریزی را احساس نکنند. در صورتی که این توده های سر و گردن ، به طور همزمان پدیدار شده باشند و با گذشت یک بازه زمانی از بین نروند بهتر است به دکتر مراجعه کنید.
 3. بالا آوردن خون : به طور معمول تومور های سرطانی در بینی و گلو ، ریه و سر و گردن می توانند سبب خونریزی شوند . بنابراین در صورت مشاهده خون در بزاق فورا اقدامات درمانی را آغاز کنید.
 4. گوش درد : درد مداوم در گوش ها می تواند از ابتلای افراد به توده های سر و گردن از نوع بدخیم باشد. اگر این عارضه با گرفتگی صدا ، عدم بلع آسان و غیره همراه باشد ، توصیه می شود اقدامات درمانی فورا صورت گیرند.
 5. گلو درد : ممکن است تصور کنید ، گلو درد شما بر اثر سرما خوردگی است ، در نتیجه در این مواقع و بعد از گذشت چند روز و عدم بهبودی توصیه می شود به دکتر محسن رشیدی ، بهترین جراح و متخصص گوش و حلق و بینی زاهدان ، مراجعه کنید.
 6. درد دهان : همه ما می دانیم چه اقداماتی می تواند سبب درد در دهان شود ، در نتیجه بعد از مشاهده خونریزی لثه ها ، احساس درد شدید در آرواره ها و ایجاد لکه های سفید و قرمز بر روی لثه بهتر است در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.
 7. درد سینوس : به طور کلی درد های سینوس با سردرد همراه است که به علت وجود آلرژی و سرما خوردگی به وجود می آیند. اما در صورتی که این عارضه حتی با استفاده از آنتی بیوتیک ها درمان نشود ، به علت پیشگیری از ابتلای افراد به تومور های سر و گردن لازم است به بهترین دکتر گوش و حلق و بینی زاهدان ، مراجعه شود.
 8. عدم صحبت کردن به آسانی : در صورتی که صحبت کردن برای شما آسان نباشد و بیش از یک هفته به آن مبتلا شده باشید ، نشانه از وجود یک مشکل جدی بوده ، که گلو از جمله حلق را تحت تاثیر قرار می دهد.
 9. برآمدگی های سر : از جمله مواردی که ممکن است با آن رو به رو شوید ، برآمدگی در نواحی مختلفی از سر می باشد که به هنگام لمس ان ها احساس درد خواهید داشت.

 

تومورهای سر و گردن - دکتر محسن رشیدی

 

چگونه می توان تومورهای سر و گردن را تشخیص داد ؟

برای اطمینان بیشتر جهت ابتلا به توده های سر و گردن ، در جلسات مراجعه به پزشک ، معاینات فیزیکی در نواحی همچون ، گردن ، لب ها و لثه ، گونه ها و بینی ، دهان ، گلو و زبان مورد بررسی قرار خواهند گرفت ، سپس دکتر محسن رشیدی ، متخصص گوش و حلق و بینی خوب در زاهدان ؛ توصیه می کند تا افراد برای اطمینان بیشتر آزمایشاتی همچون ادرار و خون را نیز انجام دهند.

تست HPV : با توجه به ان که HPV خود یک عامل جهت ابتلای افراد به این عارضه می باشد ، انجام تست HPV توصیه می شود.

آندوسکوپی : در مواقع بکارگیری از این روش ، با توجه به ناحیه ای که توده های سر و گردن در آنجا ایجاد شده متفاوت خواهد بود. برای مثال لارنگوسکوپی معاینه حنجره ، فارنگوسکوپی معاینه گلو و نازوفارنگوسکوپی جهت معاینه و بررسی نازوفارنکس استفاده می شود.

آزمایش مولکولی تومور : این پروسه آزمایشی شامل نمونه برداری از تومور سر و گردن بوده که جهت شناسایی ژن ها ، پروتئین ها و سایر موارد مختص تومور ها مورد استفاده قرار می گیرد.

تصویر برداری : یکی دیگر از روش های مناسب جهت تزریق ، تصویر برداری با استفاده از اشعه ایکس می باشد ، که در تشخیص ناهنجاری های هنگام بلع مورد استفاده قرار می گیرد.

توموگرافی کامپیوتری : با استفاده از سی تی اسکن یا توموگرافی می توان اندازه دقیق توده های سر و گردن را مشخص کرد. گاهی اوقات به منظور کسب اطلاعات جزئی ممکن است از کنتراست نیز استفاده شود.

نکته: کنتراست به رگ ها تزریق شده و یا به صورت یک مایع به بیمار داده می شود.

چگونه می توان توده های خوش خیم و بد خیم سر و گردن را درمان کرد ؟

 • جراحی سرطان سر و گردن : اگر به توده های سر و گردن از نوع بدخیم و سرطانی مبتلا شده اید برش ، لیزر و خارج کردن گره های لنفاوی گردنی و همچنین پروسه جراحی پلاستیک آن را بهبود خواهد بخشید.
 • پرتو درمانی : در صورت تشخیص و صلاح دید دکتر رشیدی ، دکتر گوش و حلق و بینی زاهدان ، پرتو درمانی می تواند در بهبود توده های سرو گردن نقش مفیدی داشته باشد.
 • شیمی درمانی : یک خبر خوب برای افراد مبتلا به این ناهنجاری ، انجام همزمان شیمی درمانی و پرتو درمانی می باشد ، زیرا دارای تاثیرات فوق العاده ای بوده و می تواند این عارضه را درمان کند.
0 0 رای ها
امتیازدهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Scroll to Top