درمان پولیپ بینی در زاهدان

آیا در زمان استراحت دچار تنگی تنفس می شوید ؟ دائم علائم سرما خوردگی را دارید اما سرما نخورده اید ؟ آبریزش بینی دارید و مرتبا عطسه می کنید ؟ احساس درد در سر و صورت برای شما آزار دهنده است ؟ باید بگوییم که شما دچار عارضه پولیپ بینی شده اید. پولیپ ها بر گرفته از التهابات مخاط بینی هستند. هنگامی که پوشش سینوس ها ملتهب می شود ، پولیپ متورم شده و بافتی شبیه به حالت انگور پیدا می کنند که جریان هوا و تخلیه مخاط را در بینی افراد مسدود می کند. در ادامه مطلب که بهترین متخصص گوش و حلق و بینی زاهدان دکتر محسن رشیدی آن را تهیه کرده است ، با این عارضه بیشتر آشنا خواهیم شد.

پولیپ بینی در زاهدان - دکتر محسن رشیدی

پولیپ بینی چیست ؟

جالب است بدانید که پولیپ دارای بافت نرم ، ناهنجار و تورم است ،که در پوشش داخلی بینی و سینوس ها رشد می کند. این عارضه دارای انواع مختلف بوده که عمدتا خوش خیم و غیر سرطانی می باشند. شکل ظاهری آن ها همانند قطره اشک یا خوشه هایی از انگور می باشد. این عارضه به مرور در حفره های بینی تکثیر شده و سبب انسداد بینی و محدودیت جریان هوا می شود ، در نتیجه لازم است تا افراد به منظور بهبود تنفس خود جهت درمان عارضه پولیپ بینی در زاهدان به متخصص گوش و حلق و بینی خوب دکتر رشیدی مراجعه کنند.

علائم همراه با پولیپ چیست ؟

نوع علائم در هر فردی با دیگری متفاوت می باشد ، حتی ممکن است افراد در یک بازه زمانی دیگری به نوع خاصی از آن مبتلا شوند. از جمله علائم شایع این عارضه می توان به خونریزی بینی ، خر و پف به هنگام خواب و خارش اطراف چشم ها ، آبریزش بینی همراه با عطسه های مکرر و کاهش حس بویایی ، از دست دادن حس چشایی و احساس درد شدید در صورت و سر ، گرفتگی مداوم و عدم تنفس آسان و راحت افراد نیز اشاره کرد.

 

پولیپ بینی - دکتر محسن رشیدی

 

چه عواملی در ابتلای افراد به پولیپ بینی نقش دارند ؟

برخی عوامل می توانند در رشد و تشدید عارضه پولیپ نقش داشته باشند ، اما به طور کلی علت اصلی و دقیق این عارضه مشخص نشده است.

سن : ممکن است افراد در هر رده سنی دچار این ناهنجاری شوند ، اما باید بدانید که ابتلای آن در بزرگسالان و میانسالان بسیار بیشتر است.

✔ نکته : پولیپ در مردان دو برابر زنان بوده و کودکان در سن زیر 10 سال به ندرت ممکن است با آن مواجه شوند.

فیبروز کیستیک : این نوع بیماری ، مزمن بوده و به طور کلی بر روی عملکرد برخی اندام ها از جمله پولیپ بینی ، ریه و کبد و موارد دیگر نیز تاثیر می گذارد.

رینیت : به التهاب میان سینوس و بینی ، رینیت گفته می شود ، که حدود 12 هفته ممکن است با تب بالا در افراد مشاهده شود.

آسم : افراد مبتلا به بیماری های تنفسی همچون آسم ، در مسیر تنفسی خود با مشکلات بسیار زیادی رو به رو هستند ، در نتیجه بروز عارضه پولیپ بینی در آن ها بسیار زیاد خواهد بود.

سینوزیت قارچی آلرژیک : قارچ های موجود در هوا سبب واکنش آلرژیک در برخی افراد خواهد شد. آلرژی عمدتا با التهاب مزمن همراه بوده که در رشد پولیپ نیز نقش خواهد داشت. افراد مبتلا به عفونت سینوزیت قارچی ، اغلب واکنش آلرژیک شدید به قارچ های معلق در هوا دارند که ممکن است سبب گسترش پولیپ شود.

آسپرین : عده بسیار زیادی از افراد به آسپرین ( دارو ضد التهابی ) حساسیت دارند و با مصرف آن ها واکنش آلرژیک نشان می دهند ، که در ابتلا به پولیپ نقش خواهد داشت.

پولیپ بینی در زاهدان - دکتر محسن رشیدی

روش های موثر در درمان پولیپ بینی در زاهدان

قطره های استروئیدی

به هنگام مراجعه به متخصص گوش و حلق و بینی و به هنگام تشخیص ایشان ، جهت ابتلا به پولیپ. در صورت خوش خیم بودن و غیر سرطانی بودن آن ، برای کنترل این نوع ناهنجاری ، بکارگیری از قطره های استروئیدی به بیماران توصیه خواهد شد. این روش در کنترل کردن و عدم شدت یافتن پولیپ نقش داشته اند و می تواند در روند درمانی به بیمار کمک کند.

✔ نکته: این نوع دارو بسیار حساس بوده و بیماران باید حتما تحت نظر بهترین متخصص گوش و حلق و بینی دکتر رشیدی برای استفاده از قطره های استروئیدی جهت درمان پولیپ بینی در زاهدان مشورت کنند ، تا با عوارضی همچون خونریزی ، احساس درد در صورت و سر مواجه نشوند.

قرص های استروئیدی

اگر پولیپ بینی شما با استفاده از قطره های استروئیدی کنترل نشود ، جراح بینی زاهدان ، استفاده از قرص های استروئیدی را در این مرحله از روند درمانی به شما پیشنهاد می کند. این نوع قرص ها شدت و التهاب را تا حد ممکن کاهش می دهد.

دارو ها

ممکن است طی پروسه درمان پولیپ بینی در زاهدان ، متخصص گوش و حلق و بینی خوب دکتر محسن رشیدی در کنار دارو های استروئیدی نوع دیگری از دارو ها همچون ضد قارچ را برای افراد مبتلا به آلرژی های قارچی ، اختلالات باکتریایی و غیره نیز توصیه کند تا از میزان شدت پولیپ آن ها بکاهد.

جراحی پولیپوکتومی در زاهدان

تکنیک نهایی درمان عارضه پولیپ موجود در بینی و سینوس افراد ، پولیپوکتومی می باشد. اگر هیچ یک از روش های درمانی که تا کنون با ان ها آشنا شده اید تاثیری در بهبود شما زیبا جویان نداشته باشد ، افراد تحت جراحی پولیپ بینی در زاهدان قرار خواهید گرفت. در طی این نوع جراحی ، پزشک با استفاده از آندوسکوپیک و دیگر ابزار های مورد نیاز بافت و توده های اضافی را نیز با دقت از داخل مجاری بینی بیمار بر می دارد.

عوارض ناشی از عدم درمان پولیپ بینی

همانطور که اشاره کردیم ، پولیپ بینی جریان طبیعی هوا و تخلیه مخاط از مجاری بینی را مختل کرده و با توجه به وجود التهابات طولانی مدت عوارض دیگری را نیز به وجود می آورد.

آپنه و انسداد به هنگام خواب : توجه داشته باشید که این عارضه بسیار جدی و مهم است ، بسیاری از افراد در مواقع استراحت و به خصوص به هنگام خواب با قطعی تنفس به مدت چند ثانیه مواجه می شوند. با بروز آن افراد با احساس خفگی نیز از خواب بیدار خواهند شد ، که ممکن است چندین مرتبه تکرار شود.

تشدید آسم : همانطور که اشاره کردیم ف افراد مبتلا به آسم بسیار مستعد ابتلا و تشدید پولیپ بینی می باشند ، در نتیجه می تواند تنفس افراد مبتلا به آسم را دچار اختلال کند.

عفونت های سینوسی : پولیپ ها می توانند نوعی عامل جهت بروز عفونت ها در سینوس باشند ، این نوع عفونت ها ابتلای افراد را به پولیپ افزایش خواهند داد.

پزشک چگونه پولیپ بینی را تشخیص می دهد ؟

در صورت مراجعه به متخصص گوش و حلق و بینی خوب و ماهر دکتر رشیدی در زاهدان ، پس از برسی علائم شما تشخیص داده خواهد شد ، که آیا به پولیپ بینی مبتلا هستید یا خیر . گاهی اوقات ممکن است این عارضه با سرما خوردگی اشتباه تشخیص داده شود ، که پزشک برای اطلاع دقیق تر از آن پیشنهاد می کند تا آزمایشات لازم که در ادامه به آن ها اشاره می شود انجام شوند.

آندوسکوپی بینی : در این نوع تکنیک آزمایشی ، ابتدا یک لوله بسیار باریک و مخصوص که در انتهای آن نوعی دوربین متصل شده است ، وارد مجاری بینی می شود. با استفاده از آن پزشک داخل بینی و حتی سینوس ها را به خوبی بررسی می کند.

سی تی اسکن : با تصویر برداری توسط دستگاه سی تی اسکن ، جراح بینی زاهدان ، اندازه و محل دقیق پولیپ بینی را به راحتی تشخیص می دهد و حتی در برخی موارد که پولیپ در عمیق ترین قسمت های سینوس قرار گرفته است را مشاهده می کند.

آزمایش آلرژی : در این مواقع قطرات کوچکی از عوامل ایجاد کننده حساسیت بر روی پوست ساعد یا قسمت بالایی کمر بیمار قرار داده می شود و پس از ان وضعیت پوست و علائم آلرژیک مورد بررسی قرار می گیرد.

آزمایش فیبروز کیستیک : در صورتی که عارضه پولیپ در کودکان مشاهده شود ، بهترین متخصص گوش و حلق و بینی دکتر محسن رشیدی جهت بررسی و آغاز فرایند درمان پولیپ بینی در زاهدان آزمایش فیبروز کیستیک را توصیه خواهد کرد. البته توجه داشته باشید که ابتلای کودکان به این عارضه کاملا ارثی بوده که غدد تولید کننده مخاط ، اشک و عرق ، بزاق و موارد دیگر را تحت تاثیر قرار می دهد. این تست با استفاده از تعریق تعیین می کند عرق کودک به نسبت گذشته نمک طبیعی دارد یا بیشتر است.

درمان پولیپ بینی با داروهای استروئیدی

در مواردی که پولیپ خفیف باشد ، ممکن است پزشک جهت درمان و از بین بردن این عارضه قطره و قرص های استروئیدی تجویز نماید. البته استفاده از این داروها دارای محدودیت زمانی بوده و نباید به هیچ عنوان به صورت خودسرانه و طولانی مدت مورد استفاده قرار بگیرند.

این روش درمانی در کنترل و جلوگیری از شدت یافتن و بزرگ شدن پولیپ کمک کننده بوده و می تواند تاثیرات مثبتی را به همراه داشته باشد. از آنجایی که این نوع از داروها التهاب را کنترل کرده و کاهش می دهد ، می تواند در بهبود علائم و وضعیت بیمار کمک کننده باشد.

روش های جلوگیری از پولیپ بینی

با رعایت برخی موارد و دستورالعمل های پزشکی می توان از عود مجدد و بازگشت پولیپ بینی بعد از درمان جلوگیری نمود.

کنترل آلرژی و آسم : بعد از جراحی پولیپ بینی در زاهدان ، یک سری مراقبت ها توسط متخصص گوش و حلق و بینی زاهدان ، به شما توصیه می شود که برای جلوگیری از بازگشت این عارضه لازم است نسبت به رعایت آن ها توجه و دقت کافی داشته باشید. یکی از این موارد کنترل بیماری آسم بوده که زمینه لازم را برای ایجاد پولیپ فراهم می کند.

استفاده از بخور : توصیه می شود برای مرطوب نگه داشتن مسیر تنفسی و جلوگیری از انسداد بینی و التهاب ، محیط خانه را به کمک دستگاه بخور مرطوب نگه دارید.

استفاده از سرم شست و شو بینی : برای کمک به از بین بردن انواع آلرژن ها و سایر محرک ها و همچنین بهبود جریان مخاط بینی ، پیشنهاد می شود از سرم های شست و شوی بینی ، محلول آب و نمک یا اسپری بینی جهت تمیز کردن بینی خود بعد از درمان پولیپ بینی استفاده نمایید.

پرهیز از قرار گرفتن در معرض محرک ها : مورد بسیار مهمی که برای جلوگیری از عود مجدد پولیپ باید به آن توجه داشته باشید ، خودداری از قرار گرفتن در مجاورت گرد و خاک ، گازهای شیمیایی ، دود تنباکو و سایر آلرژن ها است.

0 0 رای ها
امتیازدهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Scroll to Top