مراقبت های بعد از جراحی بینی 🍍

زمانی که صحبت از دستیابی به بهترین نتیجه از انجام جراحی بینی در زاهدان می شود ، پای رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی به میان می آید. ممکن است بسیاری از افراد از اهمیت رعایت و نکات دستورالعملی که باید در دوران نقاهت و ریکاوری خود بعد از این پروسه زیبایی انجام دهند ، بی اطلاع باشند ؛ از این رو در این مقاله از دکتر محسن رشیدی ، بهترین جراح بینی زاهدان ، تلاش شده است تا اطلاعات کلیدی و مهمی را در خصوص مراقبت های بعد از عمل بینی برای شما عزیزان بیان نماییم. در صورتی که نگرانی و سوالی در این خصوص دارید ، مطالعه مقاله پیش رو می تواند برایتان مفید واقع شود.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی - دکتر رشیدی

 

چرا مراقبت های بعد از جراحی بینی مهم هستند ؟

پیش از هر چیز لازم است به این سوال کلیدی و متداول پاسخ داده شود. بعد از انجام عمل ، بینی هنوز استحکام کافی را نداشته و به همین دلیل کوچکترین اشتباه و ضربه ای ممکن است منجر به ایجاد تغییر در نتیجه جراحی زیبایی بینی شود ؛ همچنین عدم رعایت برخی نکات مراقبتی بعد از عمل منجر به بروز عوارض و مشکلات جدی خواهد شد ؛ به همین دلیل برای کسب نتیجه مطلوب از عمل بینی ، پیشنهاد می شود برای مدتی مراقبت های بعد از جراحی بینی را جدی گرفته و آن ها را رعایت کنید.

از چه زمانی باید مراقبت های بعد از عمل بینی را شروع کنیم ؟

به محض به هوش آمدن لازم است ، به برخی نکات مراقبتی توجه داشته باشید ؛ همچنین لازم به ذکر است که رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی در 7 روز ابتدایی بعد از عمل از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد. از جمله این مراقبت های مهم نحوه خوابیدن ، تغذیه بعد از جراحی بینی ، استفاده از کمپرس سرد ، عدم فعالیت و شستن صورت و غیره می باشد که در ادامه به صورت کامل تر توضیح داده خواهد شد.

استفاده از کمپرس سرد در مراقبت های بعد از جراحی بینی

بلافاصله بعد از عمل زیبایی بینی و تا مدت 72 ساعت بعد از عمل استفاده از کمپرس یخ در نواحی پیشانی و نواحی اطراف چشم و گونه ها به منظور جلوگیری از کبودی و کاهش تورم توصیه می شود. برای این منظور لازم است هر یک ساعت برای 15الی 20 دقیقه کمپرس را در نواحی مذکور قرار دهید ؛ بهتر است کمپرس را درون دستمال و یا یک حوله پیچیده و به صورت غیر مستقیم روی پوست قرار دهید تا دچار سوختگی ناشی از سرمای زیاد نشوید. می توانید برای راحتی بیشتر از کمپرس یخ های ژله ای و عینکی که در داروخانه ها به فروش می رسند استفاده کنید ، تنها دقت داشته باشید که به هیچ عنوان نباید کمپرس روی بینی قرار بگیرد.

نقش تغذیه در مراقبت های بعد از جراحی بینی

لازم است برای مدتی به رژیم غذایی خود بعد از عمل بینی توجه داشته باشید. در روزهای ابتدایی بعد از عمل باید از غذاهای نرم و آبکی که نیاز به جویدن ندارند ، استفاده نمایید. همچنین غذای شما باید سرشار از پروتئین ، ویتامین و مواد معدنی مفید باشد تا ترمیم بافت های بینی زودتر انجام شده و دوره نقاهت شما کوتاه شود. استفاده از میوه و سبزیجات تازه ، تخم مرغ ، پوره سیب زمینی ، فرنی ، آب میوه های طبیعی از جمله مواد غذایی مفید در این دوران می باشند ؛ همچنین توصیه می شود آب بیشتری بنوشید و از مصرف کافئین و نوشیدنی های الکلی خودداری نمایید. استفاده از سیگار و دخانیات روند بهبودی شما را به تاخیر می اندازد و خطر عفونت را بالا می برد ؛ همچنین الکل با مصرف برخی داروها تداخل داشته و منجر به بروز عوارض جدی می شود. برای کمک به کاهش ورم بینی بعد از عمل توصیه می شود نمک مصرفی خود را به حداقل برسانید.

آیا ورزش کردن بعد از عمل بینی امکان پذیر است ؟

یکی از سوالات متداول افراد در زمینه مراقبت های بعد از جراحی بینی در رابطه با فعالیت های ورزشی است. به صورت کلی در دو هفته اول بعد از عمل زیبایی بینی توصیه می شود استراحت کافی داشته باشید تا بدن زودتر ریکاوری شود ؛ بعد از گذشت این مدت بر اساس رشته ورزشی خود و با مشورت دکتر محسن رشیدی ، جراح بینی خوب در زاهدان ، می توانید ورزش کردن را آغاز نمایید. پیاده روی از جمله فعالیت ها مثبت بوده که در دوران مراقبت های بعد از عمل بینی به منظور بهبود گردش خون نیز پیشنهاد می شود ؛ البته لازم است مدت زمان پیاده روی کوتاه بوده و به آرامی انجام شود به نحوی که ضربان قلب افزایش پیدا نکند ؛ لازم به ذکر است که انجام هرگونه فعالیت مثل بلند کردن اجسام ، دویدن ، ورزش های سنگین و هر نوع فعالیت دیگر که سبب افزایش ضربان قلب و گردش خون می شود تا 10 روز ممنوع بوده ؛ چرا که منجر به خطر خونریزی خواهد شد. در خصوص ورزش بعد از جراحی بینی سوالات و دغدغه های بسیاری وجود دارد ؛ به همین دلیل تصمیم گرفتیم در مقاله ای جداگانه به صورت مفصل به بررسی این موضوع بپردازیم که مطالعه آن خالی از لطف نیست.

حمام کردن بعد از عمل بینی

باید بدانید که تا زمانی که روی بینی آتل و گچ قرار دارد ، نباید حمام کنید و حتی صورت خود را بشویید ؛ چرا که این کار موجب می شود تا گچ بینی خیس شده و استحکام لازم را برای نگهداری از بینی شما نداشته باشد. به صورت کلی تا 7 روز لازم است ، آتل روی بینی شما قرار داشته باشد ، در طی این مدت و در دوران مراقبت های بعد از جراحی بینی ، در صورت نیاز می توانید به کمک دوش دستی از گردن به پایین حمام کنید. برای شستن موها می توانید از شخص دیگر کمک گرفته و از او بخواهید به شیوه سالن آرایشگاه ها موهای شما را بشوید. بعد از برداشتن پانسمان بینی می توانید به صورت عادی حمام نمایید.

نحوه درست خوابیدن بعد از عمل جراحی بینی

جراحی بینی ، یکی از پرطرفدارترین عمل های این روزها است. باید بدانید که نتایج این پروسه تنها به مهارت پزشک شما بستگی ندارند ، بلکه مراقبت های شما در هفته های نخسین نیز بسیار مهم و حیاتی است. ما در ادامه نحوه درست خوابیدن بعد از عمل جراحی بینی را به شما آموزش می دهیم تا هم بتوانید خواب راحتی بعد از عمل بینی داشته باشید و هم پیامدهای منفی را تجربه نکنید.

اهمیت خواب پس از عمل جراحی بینی

خواب برای داشتن سیستم ایمنی سالم و ریکاوری سریع بسیار ضروری است. بدن شما پس از عمل کار سختی در پیش دارد ، بنابراین طبیعی است که در چند روز اول پس از عمل احساس خستگی کنید. استراحت کردن در طول دوره مراقبت های بعد از جراحی بینی بسیار مهم است ، بنابراین زیاد فعالیت نکنید و از بدن خود کار نکشید.

گذشته از این مورد ، زمانی که شما در خواب هستید ، بدن شما می توانید جریان خون بیشتری را به عضلات و بافت های آسیب دیده بفرستد. این خون اضافی باعث می شود اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به نواحی اطراف بینی شما برسد و به بهبودی شما کمک کند. در نهایت ، باید بدانید که خواب می تواند نقش مهمی در پاسخ به درد شما داشته باشد. بیشتر خوابیدن اغلب به کاهش میزان درد شما کمک می کند. متخصصان به بیماران خود توصیه می کنند که ۸ ساعت در طی شب بخوابند و در چند روز اول پس از عمل ، چرت روزانه داشته باشند.

نحوه درست خوابیدن بعد از عمل جراحی بینی

 1. توصیه می کنیم که بعد از عمل بینی به پشت خود بخوابید. در طول دوران نقاهت ، بینی شما آسیب پذیر و انعطاف پذیر است ؛ بنابراین مهم است که روی شکم یا پهلو نخوابید تا به روی بینی تان فشار نیاید.
 2. برای کاهش تورم در دوران مراقبت های بعد از جراحی بینی ، باید هنگام خواب سر خود را بالا نگه دارید ؛ با این کار تجمع مایعات به حداقل می رسد و گردش خون به خوبی صورت می گیرد.
 3. اگر در کنار همسر و یا کودک خود می خوابید ، بد نیست که در این مدت کمی تنها باشید. اگر به صورت تصادفی دست ، انگشت و یا دیگر اعضا با صورت شما برخورد کند ، ممکن است مشکل ساز شود. بهترین کار این است که از آسیب های احتمالی به دور باشید. شما هزینه ، زمان و ریسک زیادی را برای بینی تان انجام دادید ، پس به نفع تان است که از آن مراقبت کنید.

چرا بعد از عمل بینی خوابیدن سخت است ؟

همانطور که گفتیم ، پس از عمل بینی باید به پشت بخوابید ؛ طبیعتا همه افراد با این روش راحت نیستند. پیشنهاد ما این است که قبل از عمل خودتان را برای این کار تمرین دهید. تغییر شکل خوابیدن نیاز به تمرین دارد ؛ بنابراین با این کار سختی کمتری پس از عمل بینی تجربه می کنید. به عنوان مثال ، می توانید برای این که روی پهلو یا شکم خود نچرخید ، می توانید از بالش های نگه دارنده زیر بازو یا زانوی خود استفاده کنید. اگر متوجه شدید که هنگام خواب به پهلو یا شکم می چرخید ، سریعا به پشت برگردید. به یاد داشته باشید که پس از دوران مراقبت های بعد از جراحی بینی می توانید به هر شکلی که دوست دارید بخوابید ، پس تحمل این شرایط نمی تواند خیلی سخت باشد. با این حال ، ما پیشنهاد می کنیم که به پشت خوابیدن را ادامه دهید تا از کمردرد جلوگیری کنید و ظاهر شدن چین و چروک ها را به تاخیر بیاندازید.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی - دکتر مهران جمالی

 

اگر بعد از عمل بینی هنگام خواب غلت بزنم ، چه می شود ؟

پیش تر نحوه درست خوابیدن بعد از عمل جراحی بینی را شرح دادیم ؛ بسیاری از بیماران نگران این هستند که هنگام خواب از پوزیشن درست خارج شوند و غلت بزنند. به پشت خوابیدن کار سختی نیست ، اما استفاده از بالش های کمکی می تواند به جلوگیری از غلت زدن کمک کند. اگر غلت بزنید ، آتل بینی و بانداژ معمولا وظیفه محافظتی خود را انجام می دهند. با این حال ممکن است مقداری تورم اضافی و احتقان را تجربه کنید. تمام تلاش خود را برای درست خوابیدن انجام دهید ، اما تغییر وضعیت بدن هنگام خواب ممکن است رخ دهد.

چه مدت بعد از جراحی بینی می توانیم به صورت عادی بخوابیم ؟

بدن پس از عمل جراحی به سرعت در پروسه بهبودی و ریکاوری قرار می گیرد. هفته اول مهم ترین و بحرانی ترین دوره مراقبت های بعد از جراحی بینی است ؛ طی مدت اصلا نباید به پهلو و یا پشت خود بخوابید و رفتارهای خطرناک انجام دهید. پس از ۱۰ روز ، بیمار می تواند از پوزیشن های دیگر خواب استفاده کند ؛ اما همچنان هم باید مراقب باشد که به بینی خود فشار وارد نکند. اگر به پشت خوابیدن عادت کرده اید، به این کار ادامه دهید. در هفته های اول ، به پشت خوابیدن بهترین راه برای جلوگیری از تورم و احتقان است.

راه های پیشنهادی برای تجربه خواب بهتر پس از عمل بینی

 • همانطور که گفتیم ، نحوه درست خوابیدن بعد از عمل جراحی بینی ، خوابیدن به صورت طاقباز و به پشت است. هنگام خواب باید از یک یا دو بالش زیر سرتان استفاده کنید و سرتان را در زاویه ۴۵ درجه ، بالا نگه دارید. ۴۵ درجه بهترین زاویه نگه داشتن سر هنگام خواب است و باعث کاهش تورم می گردد.
 • اگر غلت می زنید و یا حالت خواب خود را هنگام خواب تغییر می دهید ، چند بالش در اطراف تان اضافه کنید تا از این کار جلوگیری نمایید. همچنین اگر کمردرد و یا زانو درد را تجربه می کنی د، پیشنهاد ما این است از بالش های حمایتی استفاده کنید. کافیست در زیر کمر و یا زانوی خود از بالش به عنوان حمایت و تکیه گاه استفاده کنید.
 • برای تغییر شکل خوابیدن ، پیشنهاد می کنیم ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. در صورت صلاح‌ دید پزشک ، می توانید پوزیشن خوابیدن خود را تغییر دهید.

معایب خوابیدن به پهلو پس از عمل بینی

پس از عمل بینی تان هرگز به پهلو یا شکم نخوابید. خوابیدن به پهلو می تواند باعث گرفتگی و احتقان شود. از طرفی خوابیدن روی شکم هم با خطرات زیادی همراه است. خوابیدن روی شکم یکی از بدترین کارهایی است که بعد از عمل بینی می توانید انجام دهید ؛ شما با این کار می توانید نتایج جراحی بینی تان را خراب کنید و به بینی خود آسیب بزنید.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی - دکتر رشیدی

 

نکات مهم در خصوص مراقبت های بعد از جراحی بینی

 1. لازم است مراقب بخیه های بینی خود باشید و از دستکاری کردن آن ها خودداری نمایید.
 2. توصیه می شود به کمک پمادهای آنتی بیوتیک و سایر پمادهای تجویز شده توسط بهترین جراح بینی زاهدان ، بخیه های خود را تمیز و چرب نگه دارید.
 3. از خندیدن و صحبت کردن زیاد خودداری نمایید ؛ این مسئله در ساعات اولیه بعد از عمل از اهمیت بیشتری برخوردار است.
 4. با توجه به موقعیت شغلی خود با مشورت بهترین دکتر عمل بینی زاهدان ، بعد از 7 روز می توانید به محل کار خود باز گردید.
 5. از پایین نگه داشتن و خم کردن سر خودداری نمایید.
 6. داروهای خود را به موقع مصرف کنید.
 7. از فین کردن و فرو بردن اشیا به داخل بینی پرهیز نمایید.
 8. مسواک با سری کوچک و نرم تهیه نموده و از آن برای مسواک زدن استفاده نمایید. لازم است به آرامی مسواک بزنید تا فشاری به فک بالا که در نزدیکی بینی قرار دارد ، وارد نشود.
 9. استفاده از عین طبی و آفتابی تا دو ماه توصیه نمی شود ؛ بهتر است در طی این مدت از لنزهای طبی استفاده کنید.

مراقبت های مربوط به بخیه های بینی

یکی از جنبه‌های مهمی که پس از عمل بینی باید به آن توجه ویژه شود، حفاظت و مراقبت از بخیه های خود است. این مراقبت‌ها نقش بسیار مهمی در فرآیند بهبودی و بهبودی پس از جراحی ایفا می‌کنند و می‌توانند به شما کمک کنند تا به سرعت و با کمترین مشکل به بهبودی مطلوب برسید. اکنون بیایید به چند نکته مهم در این زمینه نگاهی بیندازیم:

 1. تمیزی و بهداشت: یکی از اولین مراقبت‌های بعد از جراحی بینی انجام دهید، تمیزی و بهداشت منطقه بخیه هاست. حفظ نظافت و شستشوی منظم این منطقه با استفاده از آب و صابون نرم به جلوگیری از عفونت‌های ممکن و تشکیل ترشحات زائد کمک خواهد کرد.
 2. استفاده از آنتی‌بیوتیک: در صورتی که پزشک شما داروهای آنتی‌بیوتیک تجویز کرده باشد، حتماً باید آن‌ها را به دقت مصرف کنید. این داروها به کاهش خطر عفونت و التهابات در محل بخیه ها کمک می‌کنند.
 3. استفاده از خیاطی‌های خاص: در برخی موارد، پزشک ممکن است از خیاطی‌های خاص و حلقه‌های جذب پذیر استفاده کند که نیازمند دقت و مراقبت بیشتری هستند. اطمینان حاصل کنید که همیشه به دستورات پزشک خود پایبند باشید و خیاطی‌ها را به موقع و به درستی تغییر دهید.
 4. پوشش مناسب: پس از جراحی، پوشیدن پانسمان یا بانداژ به مدت تعیین شده توسط پزشک بسیار مهم است. این پوشش باید مناسب و گردن کرده باشد تا بخیه ها را در موقعیت بهینه نگه دارد و از احتمال آسیب و خطرات ناشی از حرکت نادرست مانع شود.
 5. پیگیری های مراقبتی: باید به دقت به دستورات و راهنمایی‌های پزشک خود پایبند باشید و به وقت و موقع به مراقبت‌های مرتبط با بخیه های خود پرداخته شود. همچنین، در صورت وجود هرگونه ناراحتی، التهاب، یا علائم غیرطبیعی دیگر، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

آیا خندیدن و گریه کردن بعد از عمل بینی خطرناک است ؟

در مراقبت های بعد از جراحی بینی از بیماران خواسته می شود در هفته های اول بعد از عمل از خندیدن و گریه کردن خودداری کنند و تا حد امکان صحبت نکنند ؛ چرا که اجزای مختلف صورت در هماهنگی با یکدیگر قرار دارند و بروز احساسات با خنده و گریه و همچنین صحبت کردن می تواند منجر به حرکت و تکان خوردن بینی شما شود که این موضوع اگر با شدت زیادی همراه باشد ، می تواند منجر به تغییراتی در نتیجه جراحی شود ؛ از این رو توصیه می شود تا حد امکان احساسات خود را کنترل نمایید و برای اینکه فشاری به بینی شما در هنگام خندیدن وارد نشود ، می توانید در هنگام خنده به کمک انگشتان دست که روی گونه ها قرار می گیرد ، از تکان خوردن بینی جلوگیری نمایید.

کار کردن بعد از عمل بینی

در حالت کلی بعد از انجام جراحی زیبایی بینی ، حداقل به یک هفته استراحت در منزل نیاز دارید ، پس از آن می توانید به فعالیت های روتین و سابق خود بازگردید اما تا زمان بهبودی کامل لازم است به برخی نکات توجه داشته باشید. موضوع بازگشت به فعالیت کاری بعد از جراحی بینی نیز تا حد زیادی به حرفه شغلی شما ارتباط دارد. اگر کار شما با بلند کردن اجسام سنگین و فعالیت های شدید بدنی همراه است ؛ بهتر است برای مدت زمان بیشتری صبر کرده و پس از آن کار کردن را شروع نمایید ، اما در خصوص کارهای پشت میزی محدودیت زیادی وجود ندارد اما تا حد امکان از پایین نگه داشتن سر برای طولانی مدت خودداری نمایید. در نهایت توصیه می شود با توجه به شرایط بدنی خود و احساس آمادگی برای بازگشت به فعالیت های بدنی و کار کردن و با در نظر گرفتن زمینه شغلی با جراح بینی خود مشورت نمایید تا زمان مناسب برای بازگشت به فعالیت کاری به شما اعلام شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیمایش به بالا